Certyfikowany Fizjoterapeuta
Nieustanny rozwój własnych umiejętności
Magister fizjoterapii od 1991 roku
Fizjoterapia w uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego Metoda Bobatha, Susan Neuman Bobath Therapist Ltd., Klinik Berlin, Germany
PNF poziom podstawowy, Klinika Neurologii CM
Diagnozowanie i leczenie zespołów bólowych kręgosłupa i kończyn metodą McKenziego, Poznań
Terapia manualna - techniki tkanek miękkich. Reakcje łańcuchowe i systemy stabilizacyjne w układzie ruchu PTN, Katowice
Terapia mięśniowo – powięziowych punktów spustowych z diagnostyką funkcjonalną narządu ruchu Systema, Kraków
Pinoterapia wg. Medycyny Manualnej Radosława Składowskiego, Kraków
FDM ( Fascial Distortion Model) - Katowice (moduł I,II), David Struzik
Fizjoterapia Stomatologiczna, PAF Katowice
Diagnostyka i leczenie zaburzeń postawy ciała oraz skoliozy idiopatycznej. Podstawowe problemy i rozwiązania oraz zalecenia w terapii dzieci i dorosłych, D.Czaprowski
Biomechanika kończyny dolnej oraz proces zaopatrzenia w dynamiczne wkładki ortopedyczne FootMedical, Łódź
Neuromobilizacjie w terapii manualnej Odnova
Postępowanie fizjoterapeutyczne w terapii blizn, UniqSkills
Najczęstsze błędy w terapii stożka rotatorów, Odnova
Totalna terapia (moduł I,II,III), Wrocław Marek Purczyński
Neurodiagnostyka i Terapia (I,II,III,IV,V) NEUROPROJEKT Patryk Sobótka, Maciej Duczyński.
Ukończenie kursu Neurodiagnostyka i Terapia (136 godzin dydaktycznych) zakończone egzaminem i uzyskaniem tytułu zawodowego NEUROTERAPEUTA Nr DNT 053 14.01.2024 r.
Polish Fascia Sympozjum 20 - 22 October 2023 Certificate of participation.
Masaż tkanek głębokich w ujęciu klinicznym" (52 godziny dydaktyczne) NEURO PROJEKT 08-13.06.2024
WIOLETTA CHABIŃSKA
Gabinet Rehabilitacji Leczniczej - Wadowice - Kraków
Tytuł magistra fizjoterapii uzyskałam w 1991 r. w krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej. Studiowałam także na Wydziale Farmacji Akademii Medycznej w Krakowie.
W zawodzie fizjoterapeuty realizowałam się na wielu płaszczyznach. Przez ponad dekadę pracowałam w Klinice Neurologii AM przy ul. Botanicznej pomagając pacjentom odzyskać siły i wolę do walki o zdrowie.
W tym też czasie jako nauczyciel akademicki prowadziłam zajęcia teoretyczne i praktyczne z rehabilitacji neurologicznej zarówno ze studentami AWFu jak i słuchaczami Medycznego Studium Zawodowego na kierunku Technik Fizjoterapii. Uzupełnieniem tej działalności była bezpośrednia praca z pacjentem w terapiach domowych, oraz zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci w wieku szkolnym.
Wszystkie te aktywności zaowocowały uruchomieniem własnego gabinetu fizjoterapii, który z bardzo dobrymi efektami prowadzę od wielu lat. Rozwijając swoje zainteresowania uczestniczę na bieżąco w licznych, ciekawych szkoleniach aktualizujących metodykę pracy z pacjentem. Moje własne doświadczenie w odzyskiwaniu zdrowia poskutkowało zamiłowaniem do medycyny Dalekiego Wschodu, która traktuje człowieka holistycznie. Ciało ludzkie łączy w sobie wszystkie sfery życia, duchowość, emocje, umysł i fizyczność, a nieprawidłowości występujące w tych sferach upośledzają także nasz narząd ruchu ograniczając mobilność.
Od wielu lat ćwiczę jogę wg Iyengara oraz QiGong Medyczny.
Wyznając pogląd, że tylko stały rozwój własnych umiejętności gwarantuje skuteczność działania z pasją i przekonaniem nieustannie je pogłębiam, tak aby osoba, która zdecyduje się na moje usługi czuła, że jest pod okiem fachowca i w przyjaznej atmosferze, przy zapewnieniu najlepszej opieki powraca do zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty i zapraszamy do współpracy.
Co leczę?
Kręgosłup (dyskopatia, rwa kulszowa, rwa udowa, rwa barkowa, zespół przeciążeniowo – bólowy, zmiany zwyrodnieniowe, kręgozmyk, stany po operacjach kręgosłupa)
Biodro (choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, biodro przeskakujące/trzaskające, endoproteza stawu biodrowego)
Kolano (uszkodzenie więzadeł kolana, uszkodzenie łąkotek, endoproteza stawu kolanowego, uszkodzenie mięśnia czworogłowego)
Staw skokowy (skręcenie stawu skokowego, niestabilność stawu skokowego, uszkodzenia stawu skokowego)
Stopa (płaskostopie, hallux, ostroga pietowa, zapalenie rozcięgna podeszwowego)
Bark (zespół stożka rotatorów, zespół bolesnego barku, zespoł przeciążeniowy - zamrożony bark, ciasnota podbarkowa, stany po operacjach barku)
Łokieć (łokieć tenisisty, łokieć golfisty)
Nadgarstek (zespół cieśni nadgarstka, stany po operacjach dłoni i nadgarstka)
Stawy skroniowo – żuchwowe (zaburzenia czynności narządu żucia)
Fizykoterapia
To leczenie poprzez działanie czynników fizykalnych, które wykorzystuje biofizyczne i elektrofizjologiczne odmiany energii w celu leczenia, zapobiegania uszkodzeniom oraz ograniczeniom aktywności fizycznej, aby utrzymać i optymalizować stan zdrowia.
Czynniki fizyczne można stosować pojedynczo, w kombinacjach – jednoczasowo (np. jako tzw. terapia sprzężona) lub kolejno po sobie.
Zazwyczaj są wykorzystywane w połączeniu z innymi oddziaływaniami leczniczymi, jako uzupełnienie lub przygotowanie do innych zabiegów fizjoterapeutycznych (np. ćwiczeń leczniczych lub terapii manualnej); niektóre zastosowania uważane są za bezcelowe bez połączenia z innymi metodami.
W moich gabinetach wykorzystuję szerokie spektrum działań fizykalnych:
Badanie stóp oraz biomechaniki chodu. Dobór wkładek ortopedycznych.
Stosowanie wkładek ma sens - gdy przyczyną przeciążeń ścięgien, mięśni czy stawów a także dolegliwości bólowych jest nieprawidłowa biomechanika stopy.
Poprawiając sposób przetaczania stopy, skracamy czas rekonwalescencji i działamy przyczynowo na wiele problemów, które wynikają z wad stóp, np. płaskostopia. Warto zaznaczyć, że zaburzenia funkcji stopy negatywnie wpływają na jakość chodu i biegu, przyspieszając rozwój zmian zwyrodnieniowych zarówno w stawach samej stopy jak też w obrębie kolana, biodra czy kręgosłupa. Dobór wkładek musi być poprzedzony skrupulatną diagnostyką podologiczną (badaniem stóp), uwzględniającą ocenę funkcji stopy i jej wpływu na wyższe piętra układu ruchu.
Indywidualne wkładki ortopedyczne stanowią zatem istotną pomoc w procesie leczenia i fizjoterapii.
PRAWIDŁOWE USTAWIENIE STÓP - WIĘCEJ INFORMACJI
ZAPALENIE ROZCIĘGNA PODESZWOWEGO OSTROGA PIĘTOWA - WIĘCEJ INFORMACJI O FOOTWAVE
DYNAMICZNE WKŁADKI ORTOPEDYCZNE DLA DZIECI - WIĘCEJ INFORMACJI
1. Dobór wkładek dla dzieci
Szczególnie ważne jest przeprowadzenie wnikliwego badania u dzieci, ponieważ w ich życiu zachodzą kluczowe zmiany mające wpływ na kształtowanie narządu ruchu.W czasie diagnostyki oceniam całą postawę ciała dziecka począwszy od oceny stóp, poprzez ustawienie kolan, miednicy, kręgosłupa, ramion oraz głowy. Manualnie badam ruchomość stawów, mięśni, ruchomość klatki piersiowej. Wraz z doborem wkładek każdy pacjent otrzymuje zestaw indywidualnie dobranych ćwiczeń, których celem jest przywrócenie poprawnych wzorców ruchowych oraz prawidłowego balansu mięśniowego. W wielu sytuacjach stosuję techniki rozciągające lub rozluźniające z zakresu terapii manualnej, które ułatwiają pracę nad zmianą nieprawidłowych nawyków. Dobrze dobrana wkładka jest elementem wspierającym, który stymuluje pracę stóp i pozostałych części ciała, dając kontynuację rehabilitacji w ciągu dnia.
2. Dobór wkładek dla dorosłych
Właściwie dobrane wkładki ortopedyczne pomagają zlikwidować dolegliwości bólowe. W przypadku wad postawy, procesów zwyrodnieniowych, gdy obciążenia są nieprawidłowo rozłożone pacjenci mogą być narażeni na bóle kręgosłupa, bioder, kolan, stawów skokowych i stawów stóp (np. ból pięty i ostroga piętowa). Wkładki ortopedyczne wspomagają bierne struktury anatomiczne i mobilizują do prawidłowej pracy struktury czynne - dając wsparcie stabilizują, odciążają i zapobiegają urazom. Zastosowanie wkładek ortopedycznych pozwala uniknąć kontuzji, korygować nieprawidłowości i leczyć.
Manualny drenaż limfatyczny
Jest zabiegiem fizjoterapeutycznym stosowanym w przypadkach obrzęków i ograniczeń przepływu limfy.
Stosowany jest masaż w celu mechanicznego przepchnięcia zalegającej limfy w kierunku węzłów chłonnych i umożliwienia napływu świeżej, bogatej w tlen krwi tętniczej.
Fizjoterapia Stomatologiczna
Terapia stawu skroniowo-żuchwowego to sposób leczenia osób mających dolegliwości aparatu żucia.
Wykorzystywane są tu techniki terapii manualnej, techniki rozluźniające.
Fizjoterapię stomatologiczną stosuję w przypadkach :
W obrębie narządu żucia i okolicznych struktur wykonuje się następujące rodzaje technik manualnych:
Na czym polega terapia stawów skroniowo-żuchwowych?Rehabilitacja aparatu żucia polega na normalizacji napięć w tkankach miękkich na poziomie mięśni, więzadeł, powięzi oraz na przywracaniu prawidłowej - fizjologicznej ruchomości stawów. Terapia obejmuje mobilizację stawów skroniowo-żuchwowych, ale również stawów kręgosłupa i miednicy, co prowadzi do przywrócenia prawidłowego wzorca ruchomości i odtworzenia właściwej funkcji aparatu ruchu, a zarazem do likwidacji bólu, tarć i trzasków.
Trening Medyczny – Higiena Życia
Uzupełnienie dla terapii indywidualnej np. terapii manualnej - połączenie treningu personalnego oraz fizjoterapii - którego celem jest wyrównanie dysbalansu, wynikającego z osłabienia siły mięśniowej, zaburzonej wytrzymałości i koordynacji.
Znajduje on zastosowanie w różnego rodzaju zaburzeniach układu ruchu.
Trening medyczny stosuję w przypadkach :
Terapia Manualna
Diagnozowanie i leczenie zaburzeń układu ruchu (stawów, mięśni, nerwów).
Odnajdywanie przyczyn dolegliwości i obieranie najskuteczniejszego sposobu postępowania.
Na czym polega leczenie terapią manualną?
Terapia rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu i badania pacjenta. Za pomocą specjalistycznych testów określam przyczyny bólu lub dysfunkcji. W zależności od rodzaju dysfunkcji stosuję różne sposoby terapii. Inne techniki będą stosowane w przypadku leczenia nerwu, inne w przypadku leczenia mięśni, jeszcze inne w przypadku leczenia stawów. Do tych technik zaliczamy:
Niezależnie od przeprowadzanych w gabinecie zabiegów pacjent otrzymuje wskazania dotyczące czynności życia codziennego, informacje jak unikać przeciążeń oraz zestawy ćwiczeń możliwych do wykonania w domu.
Terapię manualną stosuję w przypadkach
Przygotowuję pacjentów do planowanych zabiegów operacyjnych (np. wymiany stawów – endoprotezy) a także przywracam funkcjonalność narządu ruchu i usprawniam jego działanie po wykonanej operacji.
Rodzaje stosowanej Terapii
REALIZACJA
Czekam na Państwa o ustalonej godzinie. Proszę o informację w razie ewentualnych problemów z punktualnym dotarciem na miejsce.
PRZYGOTOWANIE
Odpowiedni strój – proszę wybrać strój niekrępujący ruchów, można również przebrać się na miejscu w strój sportowy.
REZERWACJA CZASU
Pierwsza wizyta trwa około półtorej godziny - obejmuje ona badanie, w celu określenia przyczyny dolegliwości, ustalenie planu leczenia oraz terapię. Proszę o zabranie ze sobą aktualnych wyników badań / historię choroby.
Rezerwacji terminu wizyty można dokonać telefonicznie lub mailowo.
Pierwsza wizyta
WIOLETTA CHABIŃSKA
GABINET REHABILITACJI LECZNICZEJ
ul. Podgórska 6
34-100 Wadowice
ul. Mitkowskiego 4
30-337 Kraków
Telefon: +48 532 153 622